Κυριακή 19 Μαΐου 2024

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας έδωσε το Σάββατο 6/4 το ματς για την 30η αγωνιστική – τελευταία του πρωταθλήματος μπάσκετ της Elite League στην κανονική περίοδο, αγωνιζόμενος εκτός έδρας με το Ψυχικό όπου ηττήθηκε με 73-72 τελικό σκορ.

Η ηλειακή ομάδα ήταν αδιάφορη βαθμολογικά στο ματς αυτό καθώς είχε ήδη κλείσει θέση στην πρώτη εξάδα, απευθείας εισόδου στα Πλέι οφ, κι η θέση της θα ήταν η 6η ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων στην τελευταία αγωνιστική. Αυτό που κυρίως περίμενε ήταν να μάθει τον αντίπαλό της στα Πλέι-οφ (αυτός τελικά θα είναι ο Μίλωνας – αναλυτικά παρακάτω). Αντίθετα οι γηπεδούχοι ήθελαν οπωσδήποτε νίκη (και να έβλεπαν μετά το τελικό πλασάρισμα τους).

Εκεί που ο Κόροιβος θα μετάσχει ξανά, κάτι που σαφώς αποτελεί επιτυχία συνυπολογιζομένου και του χαμηλότερου μπάτζετ που έχει απέναντι στις περισσότερες ομάδες της κατηγορίας, αλλά και του νεανικού ρόστερ (με μέσο όρο ηλικίας τα 23 χρόνια). Όπως ήδη αναφέρθηκε κι από τη διοίκηση του σωματείου (στην προαναγγελία της για το τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου): «Ο Κόροιβος της Ηλείας μετά από έναν πραγματικό μαραθώνιο, ίσως στο πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα που έχει γίνει τα τελευταία 10-12 χρόνια, εξασφάλισε την 6η θέση στην κανονική περίοδο και απευθείας είσοδο στα Πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα μας για ακόμα μια χρονιά παραμένει σταθερά στις κορυφαίες ομάδες του μπασκετικού χάρτη της χώρας, κι αυτό είναι αποτέλεσμα της θερμής στήριξης του φίλαθλου κόσμου της Ηλείας, των χορηγών που βρίσκονται δίπλα στην ομάδα, και της εμπειρίας της διοίκησης στον σωστό προγραμματισμό και σχεδιασμό της ομάδας. Μια εμπειρία πολλών χρόνων, από την συμμετοχή του Κοροίβου για πάνω από 12 χρόνια συνεχόμενα στο υψηλό επίπεδο, της Α1 Basket League και A2 Elite League και συνολικά πάνω από 17 στις Εθνικές κατηγορίες του μπάσκετ».

Το ματς

– Στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά το πρώτο τρίλεπτο ο Κόροιβος πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 5-10 καθώς και 8-15 και 10-18 στη συνέχεια (3’13” πριν τη λήξη του διαστήματος), αλλά ακολούθως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 9-0 με τρία τρίποντα, περνώντας μπροστά αυτοί με 19-18, για να ολοκληρωθεί το διάστημα αυτό με αυτό το σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (19-21, 22-21), με τον Κόροιβο στη συνέχεια να προηγείται με 24-28 και 27-31 (στα 4’40” πριν τη λήξη του διαστήματος).

Ακολούθησαν διακυμάνσεις με 31-31 και 33-33, κι έπειτα με 34-39, για να ολοκληρωθεί τελικά το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο με 38-39 σκορ υπέρ του Κοροίβου (επιμέρους δεκαλέπτου 19-21).

Στο διάστημα αυτό, για τον Κόροιβο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλεξάντερ με 11π. (3/6 τρ.), ενώ ο Κουξχάουζεν δεν αγωνίστηκε καθόλου.

– Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κόροιβος είχε στο 23′ ένα προβάδισμα με 40-44 και στο 25′ με 43-47, κάνοντας στη συνέχεια και το 43-50 (τρίπ. Τσίπα), όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ξανά με ένα σερί 9-0 πέρασαν αυτοί μπροστά με 52-50. Με τον Κόροιβο στο φινάλε του ημιχρόνου έχοντας σε δυο φάσεις 3/4 βολές να περνάει εκ νέου μπροστά στο σκορ με 52-53, για να ολοκληρωθεί τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με αυτό το σκορ (επιμέρους δεκαλέπτου 14-14), υπέρ του Κοροίβου αλλά και με σαφώς ανοιχτό πλέον το ματς με αυτή τη μορφή.

Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τον Κόροιβο να ανεβάζει το προβάδισμα του σε 52-57 και 54-59, αλλά ακολούθως το Ψυχικό να περνάει αυτό ξανά μπροστά με 60-59 στο 33′ του αγώνα, με όλα να παραμένουν ανοιχτά.

Ο Κόροιβος πέρασε στη συνέχεια αυτός μπροστά με 62-63 αλλά με το Ψυχικό να ξαναπαίρνει “κεφάλι” με 67-63 στο 36′ του αγώνα.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με αυτό το σκορ (67-63) με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στη συνέχεια και σε 72-65 και παρότι ο Κόροιβος μείωσε σε 73-72 (τελευταίο καλάθι, τρίπ. Τσίπα στα 2” πριν το φινάλε), αυτό το 73-72 ήταν και το τελικό σκορ για τη νίκη του Ψυχικού (επιμέρους δεκαλέπτου 21-19).

Για τον Κόροιβο, ο νεαρός ταλαντούχος Τσίπας ήταν πρώτος σκόρερ με 17π. (2/2 τρ., 2/2 δ., 7/8 βολ.) σε 18′ που έπαιξε, ο Αλεξάντερ είχε 16π. (4/10 τρ., 7ασ.), κι οι Πόζογλου, Καραγεωργίου είχαν από 8π., ενώ δεν έπαιξε καθόλου ο Κουξχάουζεν, κι από τη νικήτρια ο Αθανασούλας είχε 15π. (5/10 τρ.), κι ο Διαμαντάκος 12π. (4/6 δ., 9ρ.) κι άλλοι τρεις “διψήφιοι”.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 10 (1), Μπερκ 10 (2), Τοπάλι, Ρος 11 (3), Διαμαντάκος 12, Οικονομόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 15 (5), Μπαλός 8

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Ναυπλιώτης 4, Νοέας 6 (1), Γεωργαλάς 5, Καρράς 2, Αλεξάντερ 16 (4), Δερμιτζάκης 2, Καλαϊτζάκης 4 (1), Πόζογλου 8, Καραγεωργίου 8 (2), Τσίπας 17 (2)

Ο Κόροιβος είχε 14/33 δίποντα και 10/29 τρίποντα και 14/19 βολές (και 16 λάθη)

* Οι θέσεις 1-6 μπαίνουν (απευθείας) στα Playoffs

** Οι θέσεις 7-10 μπαίνουν στο Play In – Εκεί, ο 7ος θα παίξει με τον 8ο και ο νικητής θα μπει στα play-offs ως έβδομος, ενώ ο ηττημένος θα παίξει με τον νικητή ανάμεσα στον 9ο και τον 10ο. Όποια ομάδα κερδίσει σε αυτό, θα μπει στα Play-offs ως 8η. Αυτοί οι αγώνες είναι μονοί και γίνονται στην έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου στην κανονική περίοδο.

Από κει και πέρα, στα Play-offs τα ζευγάρια θα είναι ως εξής: 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

Οι νίκες της κανονικής σεζόν ανά ζευγάρι μεταφέρονται, αλλά πλέον σε περίπτωση που αυτές είναι 1-1 τότε η πρόκριση θα κρίνεται στις τρεις νίκες, ενώ αν είναι 2-0 ή 0-2 θα κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Η άνοδος αφορά δυο ομάδες και θα κριθεί σε Final-4 (σε ουδέτερη έδρα που θα οριστεί). Οι νοκ άουτ αυτοί αγώνες θα γίνουν ως εξής: Οι νικητές των ζευγαριών 1-8 και 2-7, θα αγωνιστούν μεταξύ τους με το νικητή να ανακηρύσσεται πρωταθλητής και να εξασφαλίζει το εισιτήριο για την Basket League, ενώ ο ηττημένος θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία απέναντι στο νικητή του άλλου ημιτελικού 3-6 και 4-5 για τη δεύτερη θέση της ανόδου.

*** Οι θέσεις 11-14 μπαίνουν στα Playouts

Εκεί, τα ζευγάρια θα είναι: 11-14 και 12-13. Και σε αυτή τη διαδικασία, οι νίκες της κανονικής σεζόν ανά ζευγάρι μεταφέρονται, αλλά πλέον σε περίπτωση που αυτές είναι 1-1 τότε η πρόκριση θα κρίνεται στις τρεις νίκες, ενώ αν είναι 2-0 ή 0-2 θα κρίνεται στις τέσσερις νίκες. Οι ηττημένοι των ζευγαριών θα υποβιβαστούν στη Β’ Εθνική

**** Οι θέσεις 15-16 υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική

Τα ζευγάρια

Ο Κόροιβος θα παίξει στη συνέχεια, στο ζευγάρι Πλέι οφ 3-6 με τον Μίλωνα. Θα ξεκινήσουν από τις 0-2 νίκες υπέρ του Μίλωνα από την κανονική περίοδο. Ο νικητής θα είναι όποιος – μαζί με τα ματς των Πλέι οφ – φτάσει στις τέσσερις νίκες.

Υποβιβάστηκαν: ΑΟ Αμύντας και Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου