Κυριακή 19 Μαΐου 2024

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας το απόγευμα του Σαββάτου για την 19η αγωνιστική της Basket League ηττήθηκε με 80-69 σκορ από το Λαύριο. Η ομάδα του Λαυρίου μετέτρεψε σε περίπατο τον αγώνα,ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, και έφτασε εύκολα στη νίκη. Ο Κόροιβος άντεξε ουσιαστικά 22 λεπτά, και υπέστη την 4η σερί ήττα και την 9η σε 10 αγώνες μακριά από το κλειστό της Ήλιδας.

Η ομάδα της Αμαλιάδας δεν μπόρεσε ποτέ να πλησιάσει περισσότερο από τους έξι πόντους ειδικά στο δεύτερο μισό του αγώνα. Αυτό συνέβη στο 22', όταν ο Κάρσον έκανε το σκορ 43-37. Στα επόμενα τρία λεπτά όμως οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 9-0, ξέφυγαν με 52-37 στο 25' και δεν ...ανησύχησαν ξανά μέχρι τέλους. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +23 (74-51 στο 33') υπέρ του Λαυρίου, το οποίο μετέτρεψε σε 19 εύκολους πόντους τα 11 λάθη του Κοροίβου, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι πήραν μόνο 8 από τα 12 λάθη των γηπεδούχων.

Λαύριο: Τζόνσον 4, Παπαδημητρίου 1, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 4 (13 ρ.), Νίξον 8, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5 (3 κοψ.), Λαμπ 16, Μέιερ 5, Γουίγκινς 14, Μουρ 18 (6 ασ.).

Κόροιβος: Ντεκόζι 17, Κάρσον 10, Πόσλει 3, Λάνγκφορντ 12, Μιλεντίγιεβιτς, Κον 4, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 10 (7 ρ.).

ΥΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Στην επόμενη αγωνιστική ο Κόροιβος αντιμετωπίζει εντός έδρας στο κλειστό Αμαλιάδας  τον Ολυμπιακό. Το ματς αυτό θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 26/3 και με ώρα έναρξης στις 4.00 το απόγευμα.