Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Επιμέλεια: Αλέκος Δημόπουλος*

Την επιστροφή του στη Β΄ Εθνική μετά από 46 χρόνια θα διεκδικήσει από την Κυριακή 29 Απριλίου ο Αστέρας Αμαλιάδας.

Πριν από 46 ολόκληρα χρόνια και για την ακρίβεια στις 2 Ιουλίου 1972 ο ιστορικός Αστέρας με την συμπαράσταση 4.000 φιλάθλων του και με επικεφαλής τον τότε Δήμαρχο Αμαλιάδας Λάμπη Τσεριώνη και μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας νίκησε την Δήμητρα Τρικάλων με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή, ανεβαίνοντας έτσι στη Β΄ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Για την ιστορία η Δήμητρα Τρικάλων προηγήθηκε στο 29΄ λεπτό με τον εξτρέμ Μπούζαλη. Η αντίδραση του Αστέρα ήταν άμεση και στο 36΄ λεπτό ο δαιμόνιος Βασίλης Παρασκευόπουλος (Λιούπης) ισοφάρισε σε 1-1, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στο 77΄ λεπτό ήταν η σειρά του Τάκη Δουληγέρη να δώσει το προβάδισμα στον Αστέρα με 2-1. Το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα της Αμαλιάδας έβαλε στο 83΄ με δεύτερο προσωπικό γκολ ο Παρασκευόπουλος για να γραφτεί έτσι το τελικό 3-1.

asteras retro 2

Προπονητής του Αστέρα ήταν ο πατρινός Σωτήρης Λεγάτος και στον αγώνα με την Δήμητρα Τρικάλων η ομάδα της Αμαλιάδας αγωνίστηκε με τους Μιχάλης Χρυσανθόπουλος, Νίκος Παπαγεωργίου (Μάμπος), Νίκος Καβουρίνος, Τάκης Τάλαγκας, Νίκος Λεγάτος (αδελφός του προπονητή), Γεώργιος Καβουρίνος, Σάββας Μπαλόγλου, Τάκης Δουληγέρης, Παναγιώτης Βλαγκούλης (46΄ Λάκης Δημητρακόπουλος), Ζαφείρης Ζαφειρόπουλος, Βασίλης Παρασκευόπουλος (Λιούπης).

Πρόεδρος του Αστέρα ήταν ο Γιώργος Καραγιάννης.

Εκτός των άλλων τον αγώνα παρακολούθησαν ο τότε Πρόεδρος της ΕΠΟ Γιώργος Δέδες, οι σύμβουλοι της ΕΠΟ Κούφαλης, Σαφαρής, Σαχίνης και Αμβρουζής, ο γενικός αρχηγός της ΑΕΚ Σκούρας και οι προπονητές, Καραπατής, Μπαϊρακτάρης και Μάγειρας.

Στους προκριματικούς με αντιπάλους τον Εθνικό Μελιγαλά, την Πρέβεζα και την Α.Ε. Μεσολογγίου ο Αστέρας Αμαλιάδας κατέλαβε την πρώτη θέση.

Μετά το τέλος του αγώνα οι χιλιάδες εκδρομείς του Αστέρα αφού πρώτα επισκέφθηκαν το σιντριβάνι της Ομόνοιας με μεγαλειώδη πομπή εκατοντάδων αυτοκινήτων έφθασαν στην Αμαλιάδα.

Το γλέντι είχε στηθεί στην πλατεία του Ανεμόμυλου με πρωτοβουλία του Δημάρχου και των παραγόντων της ομάδας.

Το ilidakampos.gr εύχεται ολόψυχα στον Αστέρα Αμαλιάδας να επαναλάβει την επιτυχία του 1972.

*O Αλέκος Δημόπουλος υπήρξε επί σειρά ετών Αθλητικογράφος και είναι συνταξιούχος, μέλος του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου.